"Caprica" prequel "Battlestar Galactica" czyli Przyszłość zaczyna się od wyboru

"Caprica" to prequel serialu "Battlestar Galactica", który pozwala zrozumieć, gdzie i dlaczego zrodził się konflikt ludzi i Cylonów.

Akcja rozgrywa się 58 lat wcześniej, na planecie o nazwie Caprica, wchodzącej w skład dwunastu kolonii Kobolu.

W dużym skrócie fabuła koncentruje się wokół problemów etycznych i moralnych, takich jak przeniesienie wirtualnego awatara do rzeczywistości oraz zacieranie się granic pomiędzy człowieczeństwem a sztuczną inteligencją.

Serial odbiega zacznie formułą od BSG, gdzie akcja toczy się w postapokaliptycznym świecie, głównie wokół wojny z Cylonami. Tutaj zamysł był zupełnie inny. Akcja zepchnięta jest na dalszy plan, natomiast podkreślone zostają aspekty konfliktów religijnych (monoteiści kontra politeiści), moralności, terroryzmu i rasizmu, przewijają się również wątki mafijne i sekciarskie.

Widzimy cywilizację u szczytu rozwoju technologicznego, żyjącą w pokoju i opływającą w luksusy. Nie ma nic niezwykłego w poligamii, związkach jednopłciowych, przyjmowaniu dla przyjemności substancji psychoaktywnych. Dostęp do wirtualnej rzeczywistości i gier wirtualnych jest powszechny, jednakże konsekwencje czynów dokonanych w VR są dokładnie takie same, a nawet i surowsze, jak w prawdziwym życiu - raz zabity awatar nie może powrócić do zabawy. Okazuje się, że w prawdziwym życiu stanie się to możliwe.

Jedną z ważniejszych osi serialu są wierzenia religijne. Dominującą religią w Kolonii jest politeizm, charakterystyczny dla starożytnych Grecji i Rzymu. Monoteizm wyznawany przez garstkę obywateli, uznawany jest za potencjalnie niebezpieczny i wrogi i tym samym zepchnięty na margines. Praktykowany jest głównie przez kult Żołnierzy Jedynego (Soldiers of The One), pochodzących z planety Gemenon.

Caprica

Serial opowiada o losach dwóch wpływowych i bardzo majętnych rodzin - Graystone i Adama. Ich losy splatają się w chwili zamachu terrorystycznego na tle religijnym, w którym giną ich najbliżsi. Właśnie to wydarzenie staje się pretekstem do rozważań natury etycznej i moralnej dotyczącej wskrzeszania zmarłych.

“Caprica” pierwotnie miała być autonomicznym serialem. Z pomysłu zrezygnowano i postanowiono wydać go jako prequel, sygnując go znaną powszechnie marką BSG. Podobno nie zdobył serc fanów.

Moją uwagę przyciągnął swoisty eklektyzm, z jednej strony mamy wysoko rozwinięte technologicznie społeczeństwo, z drugiej sceneria wyjęta żywcem z lat 40. ubiegłego wieku, co znacząco wpływa na wyobraźnię.

Warto dodać, że jednym z głównych bohaterów jest Joseph Adama, ojciec późniejszego dowódcy statku Battlestar Galactica Williama Adamy.


NieprzyzwoityNerd.pl to najprawdopodobniej najlepsza strona o nieprzyzwoitym nerdowaniu.


Disclaimer: To co tutaj wrzucam ma charakter jedynie edukacyjny i informacyjny, czasami tylko poglądowy lub sprawdzony empirycznie. Wobec powyższego nie może zastąpić opinii dietetyka, seksuologa lub specjalisty w innej dziedzinie.

nieprzyzwoity nerd

Pośród ogrodu siedzi ta królewska para...

...wait what? Nie ogrodu ale sofy (softu) i nie siedzi ale doskonale się bawi. Choć ich gry i zabawy nieco odstają od tego, co normalnie rozumiemy pod kategorią rozrywka.

Czymże zatem tak się zajmują? Programowaniem oczywiście, które w zasadzie jest czynnością bardzo kreatywną. To taki miks pracy detektywa,  architekta, artysty i tłumacza. Tym nie można się znudzić, zwłaszcza gdy nadchodzi ten satysfakcjonujący moment kiedy uruchamiamy program i on działa!

Ale nie samym programowaniem żyje ta para. Jest jeszcze film, teatr, kultura, nowinki techniczne, gry... i inne nieprzyzwoicie przyjemne przyjemności.

To wszystko znajdziecie na tym blogu.
Zapraszamy

Ania i Kris.

nieprzyzwoitka.pl logo

Nieprzyzwoitka.pl

Nieprzyzwoitka.pl - blog o seksie i związkach oraz innych nieprzyzwocie przyjemnych przyjemnościach

nieprzyzwoitynerd.pl logo

NieprzyzwoitaKuchnia.pl

Blog z nieprzyzwoicie pysznymi przepisami dla leniwych... i nie tylko.

Szukaj