Jacek Dukaj

Jacek Dukaj "Perfekcyjna niedoskonałość" - czyli co mnie kręci

“Perfekcyjna niedoskonałość” Jacka Dukaja to spełnienie moich marzeń o przeczytaniu książki, w której mowa nie tylko o postępie technologicznym ale i strukturze społeczeństwa w odległej przyszłości.

Jacek Dukaj "Perfekcyjna niedoskonałość"

Dukaj tworzy XXIX-wieczny świat, w którym obowiązują jeszcze dla nas nieodkryte prawa fizyki, meta-fizyki i normy społeczne. Przedstawia hipotezę o konwergencji cywilizacji, wedle której po osiągnięciu pewnego progu rozwoju każda cywilizacja stworzy w końcu wszystkie istoty możliwe do zaistnienia w danym Wszechświecie. Zatem ewolucja postępuje i jest przeniesiona na grunt technologiczny. Pojawiają się istoty postludzkie - kombinacja człowieka i sztucznej inteligencji. A jednocześnie wszystkie istoty dążą do formy doskonałej.

Dukaj przedstawia zależność przystosowania od inteligencji - i tak na samym dole krzywej zależności znajdują się zwierzęta, następne stahsowie, phobe’owie, komputer ostateczny, inkluzje, aż wreszcie inkluzja ultymatywna.

Śmierć nie istnieje - jest możliwe tworzenie swoich kopii i wdrukowywanie do nowych ciał, płeć nie jest narzucona… Tak, autor specjalnie na potrzeby książki tworzy gramatykę niezbędną do opisania istot post ludzkich, o których nie można mówić w rodzaju męskim, żeńskim ani nijakim, gdyż mogą przybrać dowolną manifestację... chyba że należysz do stahsow i obowiązuje Cię Tradycja… Pewne przywileje dostępne są tylko dla elity, a o bogactwie decyduje ilość posiadanych hektarów Plateu.

I pomimo postępu technologicznego i pomimo przekraczania granic rozumianej przez nas powszechnie śmierci - w świecie ciągle obecna jest walka o władzę, chciwość, przekupstwo i spiski. Jakie to ludzkie- czy to nie prawdziwy paradoks? Książka jest prawdziwą ucztą dla wyobraźni.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Data wydania: 2008


NieprzyzwoityNerd.pl to najprawdopodobniej najlepsza strona o nieprzyzwoitym nerdowaniu.


nieprzyzwoity nerd

Pośród ogrodu siedzi ta królewska para...

...wait what? Nie ogrodu ale sofy (softu) i nie siedzi ale doskonale się bawi. Choć ich gry i zabawy nieco odstają od tego, co normalnie rozumiemy pod kategorią rozrywka.

Czymże zatem tak się zajmują? Programowaniem oczywiście, które w zasadzie jest czynnością bardzo kreatywną. To taki miks pracy detektywa,  architekta, artysty i tłumacza. Tym nie można się znudzić, zwłaszcza gdy nadchodzi ten satysfakcjonujący moment kiedy uruchamiamy program i on działa!

Ale nie samym programowaniem żyje ta para. Jest jeszcze film, teatr, kultura, nowinki techniczne, gry... i inne nieprzyzwoicie przyjemne przyjemności.

To wszystko znajdziecie na tym blogu.
Zapraszamy

Ania i Kris.

nieprzyzwoitka.pl logo

Nieprzyzwoitka.pl

Nieprzyzwoitka.pl - blog o seksie i związkach oraz innych nieprzyzwocie przyjemnych przyjemnościach

nieprzyzwoitynerd.pl logo

NieprzyzwoitaKuchnia.pl

Blog z nieprzyzwoicie pysznymi przepisami dla leniwych... i nie tylko.

Szukaj