"Her" (Ona) czyli czy można zakochać się w Systemie Operacyjnym

her ona

Wyobraź sobie swojego idealnego partnera.

Wyobraź sobie barwę jego głosu, ton wypowiedzi, reakcje na Twoje żarty i przytyki. Wyobraź sobie jak wspólnie budzicie się rano, jecie śniadanie, idziecie do pracy, wracacie do domu wieczorem, bierzecie wspólną kąpiel, kochacie się.

Wyobraź sobie jak dzielisz z nim każdą chwilę swojego życia. Wyobraź sobie jak to smakuje - radość jest spotęgowana, problemy pomniejszone.

A teraz wyobraź sobie, że Twój partner jest fizycznie daleko stąd, ale każdą chwilę spędzacie razem dzięki nowoczesnym technologiom - komunikatorom, dzięki którym możecie pisać do siebie non stop, przesyłać zdjęcia, kręcić filmy.

Ilu z nas tak żyje?

Czujesz tę więź, czujesz bliskość, mimo dzielących Was kilometrów.

Jesteście razem.

Czujesz tą miłość.

Idźmy o krok dalej.

Twój partner jest perfekcyjny. Idealnie dostosowuje się do Twoich potrzeb - wie jak Cię rozbawić, wie jak Cię pocieszyć, wie co chcesz usłyszeć abyś poczuła to subtelne mrowienie w dole brzucha, wreszcie, wie, co powiedzieć, aby doprowadzić Cię na szczyt rozkoszy.

Co jeśli Twój partner nie jest człowiekiem a piekielnie zaawansowanym inteligentnym systemem operacyjnym? Co jeśli Ty doskonale o tym wiesz. Co jeśli się w nim zakochałaś?

Brzmi absurdalnie? Zastanówmy się nad tym głębiej.

Nie chcę popadać w patos, ale postęp technologiczny jest nieprawdopodobnie szybki i sztuczna inteligencja jest już obecna w naszym życiu. Technologia z założenia ma ułatwiać życie i rozwiązywać codzienne problemy. Zamówić taksówkę? Proszę bardzo. Zaparzyć kawę? Proszę bardzo. Wygenerować numerek na poczcie? Proszę bardzo.

A co z problemem samotności? Ilu z nas ma złamane serce, ilu z nas pragnie miłości bardziej niż czegokolwiek na świecie? Skoro możemy w dowolnym momencie kupić poduszkę imitującą kobiece kolana lub męskie ramię i oszukać nasze ciało sztucznie kreując bliskość, dlaczego nie możemy iść do sklepu i kupić system operacyjny, który z czasem dostosuje się do nas i wypełni emocjonalną pustkę? I oczywiście, z początku możemy sobie wmawiać, że to tylko maszyna - ma ułatwić mi życie: sortować korespondencję, przypominać o spotkaniach, podrzucać pomysły na obiad, proponować filmy które lubię.

Ale co jeśli OS zacznie z nami rozmawiać? Co jeśli zacznie się nas uczyć, reagować na nas, zaskakiwać? Zatem jak nie wpaść w pułapkę? Jak się bronić? My ludzie, zawsze będziemy szukać miłości, związku, bratniej duszy. Zawsze. Nawet kosztem świadomego oszukiwania samych siebie. I o tym właśnie dla mnie jest ten film.

"Her" (Ona)

reżyseria i scenariusz: Spike Jonze

produkcja: USA

premiera: 12.10.2013 (świat), 14.02.2014 (Polska)

w rolach głównych: Joaquin Phoenix, Scarlett Johansson


NieprzyzwoityNerd.pl to najprawdopodobniej najlepsza strona o nieprzyzwoitym nerdowaniu.


nieprzyzwoity nerd

Pośród ogrodu siedzi ta królewska para...

...wait what? Nie ogrodu ale sofy (softu) i nie siedzi ale doskonale się bawi. Choć ich gry i zabawy nieco odstają od tego, co normalnie rozumiemy pod kategorią rozrywka.

Czymże zatem tak się zajmują? Programowaniem oczywiście, które w zasadzie jest czynnością bardzo kreatywną. To taki miks pracy detektywa,  architekta, artysty i tłumacza. Tym nie można się znudzić, zwłaszcza gdy nadchodzi ten satysfakcjonujący moment kiedy uruchamiamy program i on działa!

Ale nie samym programowaniem żyje ta para. Jest jeszcze film, teatr, kultura, nowinki techniczne, gry... i inne nieprzyzwoicie przyjemne przyjemności.

To wszystko znajdziecie na tym blogu.
Zapraszamy

Ania i Kris.

nieprzyzwoitka.pl logo

Nieprzyzwoitka.pl

Nieprzyzwoitka.pl - blog o seksie i związkach oraz innych nieprzyzwocie przyjemnych przyjemnościach

nieprzyzwoitynerd.pl logo

NieprzyzwoitaKuchnia.pl

Blog z nieprzyzwoicie pysznymi przepisami dla leniwych... i nie tylko.

Szukaj